Muzeum Techniki jednak do likwidacji ?

Trwające od kilkunastu miesięcy negocjacje z Ministerstwem Kultury w sprawie przekształcenia muzeum w placówkę państwową i zapewnienia płynności finansowej, nie przyniosły jednak oczekiwanych rezultatów. Resort  planuje przekształcić Muzeum Techniki  w Narodowe Muzeum Techniki. Nie jasne jest jednak czy państwo przejmie całą placówkę czy jedynie zbiory.

Obecnie właścicielem muzeum jest Naczelna Organizacja Techniczna, która zastrzega, że jeśli nie da się osiągnąć porozumienia z ministerstwem, to niewykluczona jest sprzedaż eksponatów.  Zadłużenie placówki sięga obecnie prawie 4 mln zł. Połowa tej kwoty to zaległy czynsz za wynajem powierzchni w Pałacu Kultury i Nauki. Około 1 mln zł, to należności dla ZUS. Reszta to m.in. pensje 72 pracowników zatrudnionych w Warszawie i oddziałach terenowych. W ostatnich miesiącach pracownicy mieli wypłacane zaledwie po 300-500 zł.

Zaległości w wynagrodzeniu udało się spłacić jedynie do sierpnia ubiegłego roku. Właściciel muzeum rozpoczął właśnie procedurę zwolnień grupowych. Trwają również negocjacje ze związkami zawodowymi. Pracownicy Muzeum Techniki wypowiedzenia otrzymają pod koniec stycznia albo pod koniec lutego.

Na razie muzeum działa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*